X Akcja Ratuj życie – Żyj bezpiecznie

 

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

 

W dniu 12.06.2016 r. przy Remizie OSP Harta  została zorganizowana przez SHDK RP Klub HDK „Nadzieja” przy OSP Harta, Towarzystwo Kultury i Rozwoju Wsi Harta oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Harcie  X zbiórka krwi pod hasłem „Ratuj życie  – żyj bezpiecznie”. W czasie tegorocznej zbiorki zebrano 34 litry Krwi – Daru Życia,  od 75 dawców.

W akcji wzięli udział mieszkańcy okolicznych miejscowości z terenu Gminy Dynów i Miasta Dynów, ale nie tylko. Od kilku lat w nasze działania chętnie angażują się członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu: rzeszowskiego, przemyskiego, brzozowskiego, przeworskiego oraz leżajskiego. W tym roku w akcji uczestniczyło 130 strażaków ochotników z 22 jednostek OSP:

OSP Borek Stary

OSP Zabratówka

OSP Ulanica

OSP Hyżne

OSP Łubno

OSP Stobierna

OSP Górno

OSP Sietesz

OSP Laskówka

OSP Głogów Małopolski

OSP Wólka Hyżneńska

OSP Futoma

OSP Wyręby

OSP Harta

OSP Dynów

OSP Wola Zarczycka

OSP Bartkówka

OSP Dylągówka

OSP Nozdrzec

OSP Grzegorzówka

OSP Wierzawice

OSP Wola Rafałowska

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Zasłużeni Honorowi Dawcy krwi, którzy oddali 6 l krwi otrzymali odznaki ZHD trzeciego stopnia. Byli to dh. Prezes OSP Harta Artur Szczutek, Vice-Prezes SHDK RP Klubu HDK „Nadzieja” przy OSP Harta Krzysztof Pilch oraz członek klubu „Nadzieja” Magdalena Delimata. Dla pozostałych członków zostały wręczone odznaczenia klubowe za wielokrotność oddania krwi. Odznaczeń dokonał Prezes Honorowy SHDK RP Jan Lankau wraz z Prezesem SHDK RP Klubu HDK „Nadzieja” przy OSP Harta Jackiem Stochmalem.


Na nasz apel odpowiedział również  Klub  HDK PCK „Vita” przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu. Członkowie klubu przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych oraz prowadzili zabawy i konkursy dla dzieci. Każdy z uczestników otrzymał nagrody pamiątkowe. Dzieci malowały postacie bajkowe pod nadzorem tegoż klubu, jak równie kolegów ze Stowarzyszenia Specjalistów Robót Wykończeniowych oraz uczniów ze ZS ZDZ Rzeszów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko fryzjerskie, gdzie można było ułożyć sobie fryzurę albo ściąć włosy. A swoją fachowością i doradą służyły uczennice z ZS ZDZ Rzeszów pod nadzorem opiekuna Pani E. Bąk.


Dzieci i młodzież wzięli również udział w pogadankach profilaktycznych pt. „Bezpieczne wakacje” i „Stop uzależnieniom”, które przeprowadziła Pani Łucja Bachurska z GKds PiRPA w Dynowie. Dużym zainteresowaniem cieszyło  się  stoisko firmy  RES – MAX,  na którym można było sprawdzić w specjalnie do tego przygotowanym samochodzie, co się dzieje z pasażerem czy kierowcą w czasie wypadku, gdy nie są zapięte pasy bezpieczeństwa. Natomiast dla najmłodszych zostało przygotowane miejsce, gdzie mogli malować farbami i kredkami. 
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko firmy Fenix z osprzętem dla strażaków.


Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Trześniowskiego, który użyczył swojego sprzętu rolniczego, strażacy z OSP Stobierna, OSP Głogów Małopolski i OSP Sietesz  mogli zaprezentować pokaz, jak należy postępować przy różnego rodzaju zdarzeniach, które mają miejsce przy pracach polowych, czy przy upadku z wysokości albo porażeniu prądem.

Już od kilku lat udział w zbiórce krwi bierze udział nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Najmłodsi członkowie mający po 9, 11 ,12 lat uczą się i pokazują, jak należy postępować przy wypadku albo w budynku objętym ogniem i mocno zadymionym. Umiejętności te zawdzięczają Prezesowi OSP Harta dh. Arturowi Szczutkowi, który systematycznie przekazuje im te wiadomości i przygotowuje ich do pokazu.
W takich i innych działaniach od kilku lat wspiera nas również i służy doświadczeniem Grupa Ratownicza PCK z Przemyśla.


Trwająca blisko  osiem lat współpraca z zaprzyjaźnioną jednostką z Ujfeherto z Węgier cały czas się pogłębia i jest systematycznie podtrzymywana. Tak też i w tym roku delegacja z Ujfeherto na czele z komendantem Imre zagościła do naszej miejscowości.

 

Na zakończenie zbiórki dla gości z Węgier i mieszkańców zagrała kapela Młoda Harta , Kapela Pogórzanie  oraz Dynowianie.

Dla wszystkich, którzy wsparli nasze działania finansowo, duchowo i modlitewnie składamy bardzo serdeczne podziękowania.

 

>>>Kliknij tutaj aby obejrzeć zdjęcia z akcji<<<

Tekst: Prezes Klubu „Nadzieja” Jacek Stochmal

Zdjęcia: Michał Bąk, Zdzisław Wójcik, Wacław Balawender