XIII Akcja „Ratuj życie – żyj bezpiecznie” 13 sierpnia 2017

Już po raz trzynasty w dniu 13 sierpnia 2017 przy Remizie OSP Harta odbyła się akcja pod hasłem „Ratuj życie – żyj bezpiecznie” zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Nadzieja” przy OSP Harta. W tym dniu można było oddawać krew w remizie OSP i krwiobusie a chętnych nie brakowało. Zarejestrowało się 60 potencjalnych dawców, krew oddało 53 dawców, tego dnia zebrano 23,02 litra krwi. Udział w zbiórce krwi wzięli mieszkańcy Harty i okolicznych miejscowości oraz strażacy ochotnicy z następujących jednostek:

OSP Hyżne

OSP Harta

OSP Łubno

OSP Borek Stary

OSP Futoma

OSP Stobierna

OSP Nozdrzec

OSP Hermanowa

OSP Laskówka

OSP Brzezówka

Zdjęcia :

Swoją obecnością na akcji zaszczycili: Krystyna Sówka – Wójt Gminy Dynów, Jan Sieńko i Krzysztof Kędzierski – Radni Powiatu Rzeszowskiego, Józef Bąk – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie

2 (Copy) 3 (Copy)

Dla mieszkańców naszej miejscowości , okolicznych miejscowości oraz Honorowych Dawców organizatorzy przygotowali wiele atrakcji . W trakcie trwania imprezy odbyły się Pierwsze Podkarpackie Zawody w Ratownictwie Dzieci i Młodzieży rozegrane w dwóch kategoriach wiekowych: 9 do 12 i 13 – 16 lat. W zawodach wystartowało dziewięć drużyn reprezentujących jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych:

OSP Stobierna

OSP Futoma

OSP Nozdrzec

OSP Pogwizdów Stary

OSP Hermanowa

Drużyny rozpoczęły zmagania od rozwiązania testu a następnie przystąpiły wykonania dwóch zadań praktycznych w ramach pozorowanych zdarzeń. Wyniki zawodów przedstawiają się następująco.

W kategorii 9 do 12 lat zwyciężyła drużyna OSP Pogwizdów Stary z wynikiem 98 pkt, drugie miejsce zajęła drużyna OSP Stobierna (dziewczęta) z wynikiem 90 pkt, trzecie miejsce OSP Stobierna z wynikiem 85 pkt.

W kategorii 13 do 16 lat pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP Pogwizdów Stary z wynikiem 122pkt, drugie miejsce zajęła drużyna OSP Hermanowa z wynikiem 116 pkt, trzecie miejsce zajęła drużyna OSP Stobierna z wynikiem 115 pkt, czwarte miejsce druzyny OSP Hermanowa i OSP Nozdrzec z wynikiem 114 pkt, piąte miejsce OSP Futoma z wynikiem 109 pkt.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody, medale, puchary i dyplomy.

Nagrody ufundowali:

  • Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów w Rzeszowie,
  • Klub HDK „Nadzieja” przy OSP Harta
  • Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
  • Firma Rigips

Dodatkowo dla drużyny fair play został ufundowany puchar przez Podkarpackiego Komendanta Policji w Rzeszowie a dla najmłodszej uczestniczki i najmłodszego uczestnika zawodów puchary ufundował Józef Bąk – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania zespołowi sędziowskiemu w składzie: Anna Solarz, Dorota Woźny, Leszek Sieńko, Mateusz Górski , Grzegorz Krzak, Grzegorz Moraniec oraz mł. bryg. dr n. med. Mariuszowi Chomoncik z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Łukaszowi Szaruga z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu.

13 (Copy)14 (Copy)

W tym samym czasie odbywały się Zawody Glazurników o Puchar Starosty Powiatu Rzeszowskiego do których przystąpiło dziesięciu zawodników, którzy za zadanie mieli wykonać z płytek wizerunek Koziołka Matołka. Druga grupa glazurników nie biorąca udziału w zmaganiach wykonywała logo firmy Mapei, która to zapewniła uczestnikom zawodów ubrania ochronne oraz zaprezentowała zastosowanie chemii budowlanej. W trakcie zawodów glazurniczych firma Adiam zaprezentowała różnego rodzaju narzędzia używane prze glazurników a firma Blue Doplhn pokazała różnego rodzaju taśmy do zastosowań w budownictwie.

W zawodach glazurników udział wzięli:

Marek Surmacz – Łańcut

Zenobiusz Wydrzyński – Sochaczew

Piotr Całka – Ząbki

Andrzej Daszkiewicz – Rozbórz

Ryszard Mierzwa – Łańcut

Bogusław Sikorski – Stalowa Wola

Sebastian Jaworski

Janusz Żaczkiewicz – Warszawa

Adam Mielis

Adam Szczutek – Harta

Ryszard Potoczny- Harta

Mateusz Tarnawski –Harta

Grzegorz Wójcik – Matysówka

Józek Sieńko – Harta

Paweł Bobeł – Rzeszów

Jacek Hadław – Łańcut

Bartłomiej Wilk – Rzeszów

Spośród wykonanych prac zostało wybranych trzy najlepsze. Uczestnicy zawodów otrzymali zestawy upominkowe od Starostwa Powiatowego, Stowarzyszenia Specjalistów Robót Wykończeniowych, firmy Blue Delhpin, firmy Mapei natomiast puchar ufundowany przez Posła za Sejm RP Zbigniewa Chmielowca dla najmłodszego uczestnika zawodów zdobył Grzegorz Wójcik. Zawodnicy biorący udział w zawodach przekazali swoje prace na cle dobroczynne.

Wszyscy uczestnicy XIII Akcji Ratuj życie żyj bezpiecznie mogli korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Dużym zainteresowaniem młodszych uczestników cieszył się przejazd kolejką Strzała Południa oraz stanowiska Podkarpackiej Obrony Terytorialnej, I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa , Związku Strzeleckiego „Strzelec” Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, którzy to dla odwiedzających przygotowali ciekawe atrakcje.

20 (Copy)  26 (Copy)19 (Copy) (2)

W ramach współpracy Koło Łowieckie „Sarenka” w Harcie przygotowało również atrakcje dla uczestników. Można była obejrzeć wystawę trofeów myśliwskich, posłuchać zespołu sygnalistów, który uświetnił pokaz psów myśliwskich przygotowany przez Mariusza Krupa. Chętni mogli spróbować swoich siła na strzelnicy multimedialnej a po wszystkim posilić się pysznym gulaszem z dziczyzny.

Na zakończenie uczestnicy mogli wysłuchać wspaniałego koncertu Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wręczycy Wielkiej i podziwiać umiejętności towarzyszących jej mażoretek. Równie interesujący był występ zespołu artystycznego z Ukrainy, orkiestry Harmonia i zespółu mażoretek Kapris, którzy zaprezentowali umiejętności instrumentalne, wokalne i taneczne. Występy te były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację tak dużego przedsięwzięcia. Przekazujemy podziękowania dla wszystkich osób, instytucji, firm, którzy w różnych formach udzielili wsparcia finansowego, rzeczowego, merytorycznego i duchowego organizatorom XIII Akcji Ratuj życie – żyj bezpiecznie.

Foto relacja Zdzisław Wójcik